Vysoká cena za krásu: čím jste ochotni zaplatit?

Vysoká cena za krásu: čím jste ochotni zaplatit?

Tahle otázka tentokrát nesměřuje na finanční stránku věci. Máme na mysli něco méně materiálního a mnohem abstraktnějšího – totiž morální zásady a zdraví. Přistoupili byste ke snížení svého etického cítění? Riskovali byste své zdraví ve jménu krásy? Používáním konvenční kosmetiky tak možná nevědomky činíte. Podívejte se na to, jaká v sobě skrývá největší nebezpečí a sami se rozhodněte, zda za to stojí!

 

1. Toxické ingredience

Nebezpečné chemické látky běžně používané coby přísady kosmetických produktů jsou sice částečně legislativně regulovány, nikoli však vyčerpávajícím způsobem. To znamená, že odpovědnost ve velké míře leží právě na spotřebitelích, aby sami byli dostatečně informovaní a věděli, jaké složení je pro ně bezpečné. Ty si to naštětší čím dál více uvědomují. Informovanost a trend clean beauty jdou ruku v ruce, proto jsme vám připravili tento malý tahák – některé z nejškodlivějších, přitom často používaných složek, od kterých byste se měli držet dál.

 

  • Formaldehyd

Jde o známý karcinogen (prokázáno desetiletím výzkumů), přesto ho bez větších problémů najdete v lacích na nehty nebo jejich odstraňovačích, v produktech na narovnání vlasů i lepidel na umělé řasy.

 

  • Ftaláty

Pod tímto pojmem se skrývá poměrně zákeřná směs sloučenin. Ty se někdy používají k tomu, aby parfémy lépe ulpívaly na kůži, setkáte se s nimi také ve zmíněných lepidlech na řasy a lacích na nehty. Bohužel, ftaláty jsou ale také výraznými endokrinními disruptory, jinými slovy dokáží narušit produkci hormonů. Je prokázáno, že u dívek a chlapců mohou způsobit předčasnou pubertu, zatímco u dospělých mužů snižují počet spermií.

 

  • Cyklické silikony

I ty jsou spojovány s narušením endokrinního systému, ale také negativním dopadem na životní prostředí. Přesto se nacházejí v různých kosmetických produktech zejména péče o pleť.

 

  • Parabeny

Jedná se o konzervační látky a pravděpodobně o nejznámější složku, které je třeba se vyhnout. Jejich stopy byly nalezeny ve vzorcích tkáně rakoviny prsu. Butyl, propyl a ethyl parabeny byly pak také spojeny s poruchami produkce hormonů. Můžete se často setkat s argumentem, že jejich koncentrace v kosmetice je jen velmi malá, ale není lepší zůstat v bezpečí, než později litovat?

 

2. Testování na zvířatech

Od naše zdraví ohrožujících surovin se přesouváme k tématu, které se nás samotných přímo nedotýká, přesto bychom před ním oči zavírat neměli. Kosmetika netestovaná na zvířatech dnes už není žádnou výjimkou, bohužel to ale vypadá, že od toho, aby se stala jediným přijímaným standardem jsme ještě daleko. U testování na zvířatech zůstává mnoho kosmetických “velikánů”, které chování spotřebitelů ke změně dostatečně nemotivuje. Vám vědomí toho, že kvůli vašemu krému nějaké živé stvoření trpělo či zemřelo nevadí? Pokud ano, hlídejte si přítomnost certifikátu Cruelty-free.

 

3. Neudržitelná výroba

Snad ještě obtížněji přestavitelná je souvislost kosmetických produktu, resp. dopadů jejich výroby a závažných klimatických změn. V současnosti bychom našli celou řadu brandů, jenž kladou důraz na ekologické zemědělství, fair trade, recyklovatelnost obalů svých výrobků nebo svou minimální uhlíkovou stopu. Těch si za jejich uvědomělý přístup neskutečně vážíme. Na druhou stranu stále existují společnosti (a troufáme si tvrdit, že je jich většina), jenž těmto otázkám nepřikládají dostatečný význam nebo je zcela ignorují.

 

Určitě znáte to pořekadlo, že pro krásu se musí trpět. Dovolíme si s ním nesouhlasit. Alespoň nevidíme důvod, proč by to pro ní mělo odnést vaše zdraví, být trápena bezbranná zvířata, či být ničeny celé ekosystémy. Naštěstí, možností etických alternativ je již opravdu mnoho. Jde tak o zodpovědného volby každého z nás. Přidáte se k nám? I malý krůček se počítá!

Kupujete kosmetiku od menších nebo lokálních značek? Je pro vás fakt, že je netestovaná na zvířatech, důležitý?

Miroslava Nejedlá