Zahuštění vlasů jako exkluzivní služba klinik estetické medicíny. Pro koho je zákrok určen a co od něj čekat?

Zahuštění vlasů jako exkluzivní služba klinik estetické medicíny. Pro koho je zákrok určen a co od něj čekat?

Moderní metody estetické medicíny umožňují efektivní zahuštění vlasů i těm,, kdo mají genetické předpoklady pro plešatění. Androgenní alopecie postihuje až 85 % mužů od 50 let věku a dokonce také některé ženy. Abyste získali přehled o tom, jakými způsoby je možné s touto dědičnou poruchou bojovat, připravili jsme pro vás následující článek. Dozvíte se v něm, co znamená alopecie, seznámíte se s jejími nejčastějšími projevy a především zjistíte, jak se problému zbavit. Takže pokud u sebe pozorujete nadměrné vypadávání vlasů, nebo se u vás už plešatění projevilo, pak věnujte pozornost následujícím informacím.

Zahuštění vlasů pomocí vlastních štěpů – jak to funguje?

Ideálním kandidátem pro zákrok je jedinec, který má na hlavě místa, kde mu stále rostou zdravé vlasy. Na vstupní konzultaci ošetřující specialista stanoví, z jaké oblasti se odebere štěp pro transplantaci vlasů. Zahuštění potom probíhá tak, že se deberou vlasové folikuly, které se následně očistí od veškeré tkáně, jež na nich ulpěla. Poté jsou aplikovány do předem vytvořených kanálků v postiženém místě hlavy. Zákrok je absolutně bezbolestný. Jediné, co možná bude trochu nepříjemné, je injekce s anestetikem, která se zavádí pod vlasovou pokožku pro umrtvení místa odběru a aplikace folikulů.

Co vás čeká před zákrokem

Pro úspěšné zahuštění vlasů je vždy potřeba před zákrokem dodržet několik důležitých instrukcí. O všem budete informování na vstupní konzultaci, kde vás specializovaný pracovník řádně vyšetří. A na co se připravit?

 

  • 14 dní před operací omezte na minimum konzumaci alkoholu a vyhýbejte se, pokud to bude možné, také volně prodejným lékům proti bolesti, jako je Ibuprofen nebo Aspirin.
  • Omezte nebo raději úplně vynechte konzumaci doplňků stravy – především vitamínu B a E či multivitamínu.
  • Alespoň 3 dny před zákrokem nekuřte.
  • Den předem vysaďte také kávu a lék minoxidil.

Hlavní příčiny androgenní alopecie

Androgenní alopecie je především záležitost genů. To znamená, že pokud máte v rodině předky, kteří byli plešatí, je vysoká pravděpodobnost, že se u vás tento problém objeví také, zejména pokud jste muž. Kromě toho nadměrnému vypadávání vlasů velkou měrou přispívá také nezdravý životní styl. Zejména stres a špatná životospráva mají značný vliv na to, kdy se u vás alopecie projeví a v jaké míře. Nicméně je třeba si vždy uvědomit, že pokud máte genetický předpoklad pro plešatění, s největší pravděpodobností se tento jev dříve či později dostaví bez ohledu na to, jak zdravě žijete.

Norwoodova-Hamiltonova stupnice plešatění

Plešatost lze podle míry vypadávání vlasů a výskytu lysin rozdělit do několika stupňů. Existuje mezinárodně uznávaná stupnice, kterou používají trichologové a lékaři po celém světě, a sice Norwoodova-Hamiltonova škála. Ta definuje dva druhy plešatění:

 

  1. Běžný typ – vlasy se ztrácí z čela a zároveň z temene hlavy, vznikají kouty a tzv. kolečko.
  2. Typ “A” – vlasy ubývají z čela a pleš postupuje směrem k temeni (méně častý jev).

 

V případě běžného typu je pak stanovena škála od 1 do 7, která určuje stádium plešatosti. Stupeň číslo 1 odpovídá žádné nebo velice malé ztrátě vlasů, stupeň č.7 je naopak poslední fáze, kdy už na hlavě zbývá pouze pruh vlasů ve tvaru podkovy – tzv. hippokratovská pleš. Míra vypadávání vlasů je však u každého jedince individuální, Plešatění se často v určité fázi zastaví, takže posledního stupně ani nedosáhne.

 

Pokud jste dočetli až sem, tak už víte, jak probíhá moderní metoda zahuštění vlasů pomocí vlastních štěpů a jak se na tento zákrok správně připravit. Dočetli jste se, jaké jsou hlavní příčiny androgenní alopecie, která je nejčastějším důvodem, proč lidé transplantaci vlasů podstupují a zjistili jste, že existuje stupnice, podle níž lze určit míru plešatosti.

A jak vypadá vaše kštice? Zvažovali jste někdy podstoupení zákroku zahuštění vlasů, nebo jste ho už dokonce absolvovali? Budeme vám vděční, když se s námi o své zážitky podělíte v diskuzi

Miroslava Nejedlá