Pánské svetry

Pánské svetry

Pánský svetr: nutnost v šatníku každého elegána

Pánské svetry nejsou dnes pouze kusem oblečení, který obléknete, když vyrazíte lyžovat na hory. Naopak se vedle pánských značkových mikin staly nepostradatelnou součástí šatníku každého muže, který chce svůj styl oblečení definovat jako stylový.  Mezi hlavní přednosti svetrů patří kromě již zmiňovaného elegantního vzhledu, široká možnost využití. Hodí se totiž jako součást společenských oděvů, smart casual stylu a uspějete s ním i při běžném volnočasovém nošení. Nezáleží dokonce ani na tom, jestli je jaro, léto nebo zima, pánských svetrů existuje tolik druhů, že si je vyberete pro každou příležitost a do každého počasí.

Pánské svetry nejen do chladného počasí

Pánské svetry a zima. To bývá to první, co si v souvislosti se svetrem každý vybaví. Jistě, pletený svetr dokáže v zimě parádně zahřát, a proto je právě v tomto období tak oblíbeným kusem oděvu, jeho využití však sahá mnohem dále. V zimě jej obléknete pod kabát či zimní bundu, na jaře v kombinaci s košilí nebo lehkým kabátkem, obdobně i v časech podzimních. A za chladných letních večerů také oceníte, když budete mít lehký svetr po ruce. Hlavní benefit svetrů již nespočívá v tom, že hřejí, ale v tom, jak vypadají. Pokud předpokládáme, že je vyroben z kvalitního materiálu, je svetr i příjemný na dotyk a tudíž velmi pohodlný. Doba těžkých svetrů již dávno pominula, dnes jsou v kurzu lehké materiály. Nemusíte se tak bát, že byste se ve svetru cítili jako v brnění.

Pánské svetry pro každou příležitost

Pánské svetry a jejich výhody již známe. Kam se však hodí je obléknout? Prvním a pravděpodobně i nejdůležitějším účelem, je společnost. Se svetrem se však neztratíte ani při běžném každodenním nošení. Existují i varianty, které vám dodají sportovnější vzhled.

Na co je dobré se při výběru pánských svetrů zaměřit? Největší důraz byste měli klást na materiál. Nejběžněji se svetry vyrábějí z vlny. Jsou favoritem, co se funkčnosti týká. Příjemné na omak a skvěle držící teplo. Oblíbenou variantou jsou také bavlněné svetry. Ty dobře vypadají přímo na těle bez jakékoliv spodní vrstvy. Někdy však mají tendenci ztrácet svůj původní tvar – vytahávají se. Třetí možností jsou svetry ze syntetických materiálů. Jedná se o zástupce nejlevnější kategorie, od čehož se odvíjí kvalita materiálu. Mnohdy dlouho nevydrží. Na opačném pólu stojí kašmírové svetry. Nepředstavují levnou záležitost, investice do nich se však vyplatí. Poskytují teplo, komfort a zároveň si po dlouhou dobu drží svůj tvar a barvu.

Co se velikosti a střihu týká, jedná se o velmi individuální záležitost, nejlepší je si svetr vyzkoušet. Pozor je však nutné si dát na to, jaký svetr vůbec kupujete s ohledem na to, které ostatní kousky oblečení doma máte. Ve výběru musí hrát roli i to, zdali jej můžete vhodně zkombinovat s kalhotami, tričky, košilemi, případně i bundami nebo kabáty.

Jak nosit pánské svetry?

Pánských svetrů existuje celá řada. Jaký typ vybrat a především v jakých kombinacích jej nosit, abyste předešli společenskému faux-pas?

Pokud rádi nosíte džíny, můžete si dovolit méně formální varianty svetrů. Neboje se ani modelů s výraznějšími vzory (pruhy apod.) nebo barvami.

Stojíte-li o elegantnější variantu, skvělým tipem jsou svetry s výstřihem do V. K nim se nejlépe hodí košile a sako s kravatou. V případě, že kombinujete svetr se sakem, vždy sáhněte po jednobarevné variantě.

Svetry či pulovery s okrouhlým výstřihem se pro nošení se sakem nehodí, naopak vyniknou s džínami, chinos či košilí s rozepnutým vrchním knoflíkem.

Jestliže vám vadí nosit svetr přímo na těle, tričko nebo tílko, které pod něj obléknete, by v ideálním případě mělo soužit jako spodní prádlo a nemělo tedy být vidět.

Miroslava Nejedlá