Víte, jak se dozvíte informace o plánovaných dražbách?
Zajímá vás, jak to aktuálně s dražbou bytů Praha má? V našem hlavním městě se nabídky bytů v dražbě objevují oproti ostatním městům poměrně často. Víte, jak vlastně dražba funguje a jak při takové koupi bytu postupovat?
Princip dražby
Nejprve si řekněme pár informací k tomu, jak vlastně samotná dražba funguje. Pokud se vlastník nemovitosti dostane do nepříjemných finančních problémů a je na něj uvalena exekuce, ocitá se jeho nemovitost v dražbě. Ta má za úkol danou nemovitost zpeněžit a prodat vybranému zájemci. Pro kupce nemovitosti to znamená jediné. Můžete jednoduše získat nové bydlení mnohem levněji.
Jak funguje dobrovolná dražba
Je přitom třeba rozlišovat dražbu na dva typy – dobrovolnou a nedobrovolnou. Tu dobrovolnou poznáte tak, že likvidátor si zde sám určuje vyvolávací cenu pro dražení nemovitosti. Podle počtu zájemců a výše jednotlivých příhozů se poté odvíjí konečná kupní cena.
Každá dražba přitom může trvat po jinak dlouhou dobu. Existují případy, kdy se dražba táhla opravdu dlouho, a naopak i ty případy, kdy dražba skončila prakticky ihned po jejím začátku. O druhém zmíněném případu si můžete přečíst v TOMTO článku.
Jak funguje nedobrovolná dražba
Druhým typem je již zmíněná nedobrovolná dražba. Ta se liší především tím, že dražba je konána i proti vůli vlastníka. Typicky se jedná právě o již zmiňovanou exekuci. V takovém případě dále není možné, aby se dražby účastnil samotný vlastník nebo jeho manželka či manžel, v případě vlastníka ženy.
Co se týče vyvolávací ceny u takové dražby, tak bývá určena. U většiny dražeb se jedná o výši v podobě jedné třetiny tržní ceny. U nemovitostí je to však trochu jinak a dražit se tak začíná až na dvou třetinách tržní ceny. Odhad tržní ceny přitom provádí vybraný soudní znalec.
Dražby bytů Praha – vyberte si své bydlení
Pokud vás možnost získání bytu v dražbě zaujala, je třeba podstoupit několik kroků. V prvé řadě zavítejte na stránky vašeho městského či místního úřadu. Právě zde totiž najdete veškeré informace o plánovaných dražbách. Nebo můžete vsadit na speciální weby, které jednotlivé informace rovněž sdružují.
Na těchto stránkách najdete seznam nemovitostí určených k dražbě. Jednotlivé nabídky si projděte. Všímejte si přitom veškerých detailů. Obvykle zde bývá detailní popis, pomocí kterého zjistíte, v jakém stavu se nemovitost nachází. V rozhodování vám pomohou i přiložené fotografie.
Nezapomeňte na dražební vyhlášku
Důležitou informaci při dražbě nemovitosti symbolizuje fakt, zda do dražby vstupuje celá nebo třeba pouze její část. Tyto informace přitom zjistíte z dražební vyhlášky. Dále jsou zde uvedeny i užitečné informace o tom, zda náhodou není nemovitost zatížena věcným břemenem nebo zástavou. Pokud ano, najdete zde i údaje o tom, jak se následně postupuje v případě prodeje.
V případě, že se vám jednotlivé fáze zdají příliš složité, nebývá problém obrátit se na příslušnou realitní nebo advokátní kancelář. Ta vám totiž může s jednotlivými kroky pomoct a obzvláště nováčkům tak vysvětlit vše potřebné.
Samotná dražba na závěr
Posledním krokem již je jen navštívení samotné dražby. Vždy sledujte aktuální informace, abyste případně věděli, zda se náhodou dražba dané nemovitosti nezrušila nebo nepřesunula na jiný den. Před samotnou dražbou je třeba uhradit takzvanou dražební jistotu na účet dražebníka. Pokud následně u dražby zvítězíte, budete doplácet již jen rozdíl mezi kupní cenou a dražební jistotou. O své peníze tak nepřijdete.
A závěrem zbývá již jen uhradit daň z převodu nemovitosti. Od roku 2014 totiž tuto daň vždy platí kupující, jako si ostatně můžete přečíst v TOMTO článku.