Kožešinové vesty si zaslouží speciální péči a skladování

Kožešinové vesty si zaslouží speciální péči a skladování

Proč se vyhnout uložení v chladných místnostech?

Přemýšlíte nad tím, zda by se kožešinové dámské vesty vyjímaly i ve vašem šatníku? Pravdou zůstává, že kožešina již několik let nevychází z módy. Pokud si ovšem takový kousek pořídíte, je třeba o něj pečlivě dbát. Víte, jak na to?

Nepodporujte padělky

Dříve než se pustíte do pátrání po vaší budoucí kožešinové vestě, ujasněte si několik věcí. Pokud chcete, aby s vámi kožešina byla po mnoho let, a navíc plnila dokonale i svoji hřejivou funkci, je třeba vybrat si tu pravou. V dnešní době však bohužel na trhu najdeme čím dál více padělků, a tak je velmi jednoduché nakoupit špatně.

Vždy se proto zaměřte na poctivé prodejce. Vsadit můžete na zkušenosti ostatních a přečíst si tak recenze jednotlivých obchodů. Pokud budete kožešinu kupovat v kamenné prodejně, máte výhodu spočívající v osobním prohlédnutí daného kousku.

Díky tomu můžete rovněž padělek rozpoznat. Jako první vsaďte na svůj hmat. Pravá kožešina je totiž krásně hebká. Dále se podívejte zblízka i na postavení a délku jednotlivých chlupů tvořících kožešinu. Zvířata mají chlupy různě dlouhé a poskládané do jednotlivých vrstev. Pokud narazíte na kožešinu, která toto splňuje, mohlo by jít pravděpodobně o originál.

Kožešinové vesty vyžadují speciální péči

Pokud si kožešinovou vestu pořídíte, připravte se na to, že je potřeba o ni speciálně pečovat. Rozhodně se vyvarujte praní v klasické pračce. Ta by totiž vestu mohla fatálně poškodit. V případě drobného ušpinění raději vsaďte na obyčejnou vodu. Postižené místo omyjte pod proudem vlažné vody a zbavte kožešinu nečistoty. Poté nezapomeňte na důkladné proschnutí. Na běžnou špínu by vám měla obyčejná voda postačit.

Pokud však dojde k závaznějšímu zašpinění, navštivte specializovanou čistírnu. Právě v ní se totiž s kožešinou setkávají, a proto budou vědět, jak si s jejím zašpiněním poradit. Čistírnu rovněž navštivte vždy, než kožešinu uložíte pro další sezónu.

A popisovaný materiál nezapomínejte i vhodně skladovat. Vyhněte se vlhkým místům, jako je třeba sklep. Taková vlhkost by totiž mohla na kožešinu působit velmi negativně a přispět tak například k rozvoji plísně. Pokud se chcete o péči o podobné materiály dozvědět více, přečtěte si TENTO článek.

Kombinujte s elegantními kousky

Dále přichází na řadu otázka, s čím vlastně kožešinovou vestu zkombinovat. Své největší uplatnění přitom pravděpodobně najde na podzim. Právě v tomto ročním období oceníte teplý svršek, který navíc vypadá krásně stylově.

Kombinovat jej doporučujeme především s elegantními kousky. K vestě si tak oblékněte šaty, sukni s halenkou nebo elegantní kalhoty. Každopádně se vyhněte spíše sportovnímu stylu, který by v kombinaci s elegantní kožešinou nepůsobil dobře.

Nezapomeňte ani na vhodnou obuv. Na podzim se bude jednat nejspíše o kozačky nebo polobotky. Sáhnout přitom můžete po kožených botách, a ještě více tak podtrhnout honosnost vašeho outfitu.

Z barevných kombinací volte spíše ty tlumené a přírodní. Barva kožešiny se vždy bude odvíjet od toho, z jakého zvířete byla získána. Tomuto odstínu tedy poté přizpůsobte i zbytek svého oblečení.

Inspirovat se můžete například v tom, jak kožešiny kombinovaly dámy v období protektorátu. Více se dozvíte v TOMTO článku.

Kožešinová vesta podtrhne vaši postavu

Přemýšlíte závěrem, zda vám vlastně tento kousek bude vzhledem k vaší postavě slušet? V tom případě nemusíte zoufat. Stačí si jen vybrat padnoucí střih, který zdůrazní vaše přednosti. Pokud tak například chcete zvýraznit štíhlý pas, sáhněte po vestě se zavazováním v pase.

K sehnání jsou však i klasické rovné střihy nebo střihy do písmene A. Vždy se rozhodujte podle toho, co sluší vaší postavě a pokud máte tu možnost, vyzkoušejte si danou vestu i osobně. Tak si totiž vyberete nejvhodnější velikost, a navíc budete mít jistotu, že vás nijak nesvazuje a neškrtí.

Miroslava Nejedlá