Dámské šaty – při plánování svatby to nejdůležitější rozhodnutí

Dámské šaty – při plánování svatby to nejdůležitější rozhodnutí

Dámské šaty jsou tím nejvíce ženským kusem oblečení, co existuje a neobejde se bez něj žádná významná událost nebo společenská akce. Natož ta nejdůležitější. Když v dubnu nesněží, jako se to povedlo letos, začíná to pravé jaro. Všechno se zelená a kvete, což je velmi častým impulzem k plánování svateb právě na toto období. Nejsou zároveň ještě tak vysoké teploty, tudíž je obřad hned o něco příjemnější a mnoho párů se k této variantě přiklání. Sezóna svateb tak trvá přibližně do pozdního září, nebo první poloviny října, kdy bývá romantické babí léto, které je při těchto příležitostech velmi fotogenické. Svatby nejsou ale jenom o počasí. Jak bylo zmíněno na začátku, naprosto zásadní roli hrají šaty nevěsty.   

Dámské šaty – centrum pozornosti každé svatby

To, jak se barevně ladí celý obřad, šaty družiček, oblek ženicha, barvy dekorací a květin, všechno závisí na tom, jaké má šaty nevěsta. Bílá sice stále dominuje, každopádně velmi populární je v kombinacích s dalšími barvami nebo neotřelými střihy. To, že bílá barva není jediná možnost, se můžeme dočíst např. tady, kde jsou vypíchnuty výrazné barvy jako rudá nebo tmavě modrá. Bílá je totiž symbolem čistoty a nevinnosti jen posledních několik desítek let, dříve to žádné pravidlo nebylo. Ženy nosily na svatbu své nejlepší šaty a bylo úplně jedno, jakou mají barvu. Móda se v tomto směru zase trochu vrací a trendy sytých svatebních šatů nejsou už úplná výjimka.

Barva, do které nevěsta sladí své šaty a doplňky se pak stává naprosto klíčová pro celou svatbu. Do stejného odstínu je pak laděna i svatební kytice, dekorace na stolech, celý styl obřadu, ženichův oblek i šaty družiček. U nich platí nepsané pravidlo, že nesmí svými šaty přebít nevěstu, která je ten den středem pozornosti. To znamená, že když si nevěsta zvolí jednoduché šaty jak barvou nebo střihem, tak žádná žena na svatbě by neměla mít výraznější nebo honosnější róbu. Taková situace je pak krajně neslušná a nevhodná. Podobně riskantní je pak barva černá, která by se měla volit v kombinaci krátkého střihu, aby nepůsobila jak na pohřeb. S vhodnými doplňky pak mohou takové šaty vypadat velmi hezky.

Střih je klíčem úspěchu

U tak důležité životní události jako je svatba chce každá nevěsta vypadat naprosto dokonale. Svatební šaty tedy musí lichotit její postavě i věku. Úplně základní typologie poukazuje na to, co je u daných typů postav zvýraznit a co naopak zamaskovat. U žen, které mají chlapeckou postavu a boky a pas v jedné linii, se hodí sáhnout po šatech, které jsou v pase opticky rozdělené barevnou mašlí, páskem nebo jsou více projmuté, aby se vytvořily boky. Další variantou je i asymetrický výstřih nebo rozšiřující se spodní část šatů.

Pro přesný opak žen, které mají výrazné boky a prsa se naopak hodí naprosté minimum řasení, krajek a volánků, které akorát přidávají na objemu hrudi nebo celé postavě. Z hlediska materiálu se tedy hodí hladké látky a minimalistické řešení celých šatů. Velké výstřihy a korzety v toto případě mohou působit až vulgárně.

Pokud máte drobnou postavu, měla byste ubrat od celkové honosnosti šatů, protože čím větší a mohutnější róba bude, tím více se v nich budete ztrácet. Bude to pak působit těžkopádně a neesteticky. Nejlepší volbou jsou vzdušné látky rozhodně s ramínky, protože korzet u malých drobných postav opticky ještě ubere na centimetrech. Stejně tak tomu je u malého poprsí, kde korzet není vůbec vhodnou volbou. V takových případech si může nevěsta dovolit zdobení i nabírání, které jí naopak na objemu přidá.

Pokud chce nevěsta zamaskovat širší boky nebo pozadí, rozhodně by neměla volit lesklé materiály nebo mohutné mašle u pasu. Jednoduchý fígl, který zvýrazní horní půlku těla, opticky zmenší tu spodní. Rozšířené sukně pak schovají to co je potřeba a model bude působit jemně a symetricky.

Miroslava Nejedlá