Autozastavárny vám pomohou překlenout těžké životní období

Autozastavárny vám pomohou překlenout těžké životní období

Tvrzení, které najdete v téměř v každé brožurce věnované této formě služeb – výkup aut za hotové jsou flexibilní. Proti tomu nelze nic namítnout. Je pravdou, že se spoustě lidem tato forma finanční záchrany nelíbí. Mnoho lidí má totiž v paměti doby, kdy byly zastavárny terčem zlodějů a pochybných lidí, viz třeba TENHLE článek o panu Krejčířovi. Úpravou zákonů se však daří kriminalitě čelit – více TADY. Mnozí proto před zastavárnou varují a nabízí ji jako jednu z posledních možností. Volba toho, od koho, kolik a za jakých podmínek si půjčíte, je nicméně jen na vás. A tak se snadno může stát, že právě vám služby zastaváren učarují, a to pro svou flexibilitu. Rozhodně se jim nemusíte vyhýbat.

Právě flexibilita je totiž tím hlavním důvodem, který stojí za velkou oblíbeností těchto služeb. Flexibilita a rychlost. Dvě hlavní devizy – vždyť komu by se nelíbilo mít peníze do několika desítek minut od sjednání schůzky. Zvláště pokud jste v tíživé situaci, je rychlost jednou z věcí, kterou oceníte ze všeho nejvíc. Autozastavárny však díky flexibilitě využívají i ti, kteří se nechtějí nijak vázat.

Autozastavárny neprověřují bonitu klientů, dveře tak otevírají každému

Tento nadpis také vysvětluje mnohé. Když zde nastíníme situaci, ve které se může člověk ocitnout, a v dnešní době velmi snadno, tedy že se dostane doslova do dluhové pasti, ze které zdánlivě není cesta ven, nemá moc možností. Banky nepůjčí, řada nebankovních půjček je dnes též s nutností uvedení příjmu. V tomto světle pak právě autozastavárny představují ideální možnost, jak přijít k penězům. Rychle a relativně snadno. Stačí jen mít patřičný majetek, v tomto případě auto, což v době, kdy si většina z nás život bez auta neumí ani představit, není zase tak těžké.

Nespěchejte!

Právě snadná dostupnost a mnohdy také okamžitá potřeba financí je ale často důvodem, proč mnozí od služeb zastaváren zrazují. Potřeba financí klade na uživatele těchto služeb určitý tlak a ač se to může zdát komické, ten mnohdy zatemňuje mozek. Často tak až po podpisu smlouvy zjistíte, že je pro vás nevýhodná, nebo snad, že je sice naprosto běžná, ale ani přes její relativní výhodnost nebudete moci auto zpět vyplatit – protože peníze zkrátka chybí a tento krok ve formě jakéhosi překlenovacího úvěru byl pouze krátkodobý a situaci nikterak neřešil.

Nejsou pro každého …

Tím se plynule dostáváme k bodu, že autozastavárny a zastavárny obecně nejsou zdaleka pro každého. I když je tato služba nezávislá, nebo se alespoň zdá být nezávislou, i tak samozřejmě podepisujete smlouvu o zástavě. A to, že provozovatelé nikterak neprověřují vaši schopnost splácet může být mnohdy nakonec na škodu. Teda, pakliže se nechcete smířit s možností, že o auto přijdete trvale.

Když nemáte na vyplacení vozu, ještě to nic nemusí znamenat
I když určitá flexibilita se vám naskýtá i v momentě, kdy ani po uplynutí zástavní smlouvy nemáte dostatek finančních prostředků na to, abyste vůz vykoupili zpět. Ve většině případů stačí jen uhradit předem dohodnuté úroky a zástava se tak na určitou dobu, v závislosti na domluvě s provozovatelem, opět prodlouží. Jak ale sami jistě tušíte, nelze to takto řešit do nekonečna.

Můžu auto v době zástavy používat?

K radosti valné většiny z vás zní odpověď ano! Zastavárny totiž v dnešní době nabízí i zastavení auta, které budete dál používat. Zástavu tedy nijak nepocítíte – což je u některých typů lidí mnohdy na škodu. Často si neuvědomí, že se něco děje, a to až do doby, než nemohou sehnat obnos na vykoupení věci zpět do svého vlastnictví. Zástava věcí přitom není hračka.

Dejte si také pozor na úroky a podmínky zástavy – nespokojte se hned s první nabídkou a zmapujte situaci.

Miroslava Nejedlá