Kuchyňská baterie dokáže s designem vaší kuchyně zahýbat

Kuchyňská baterie dokáže s designem vaší kuchyně zahýbat

Moderní kuchyně již dnes neslouží pouze jako pracovní prostor a přípravna potravin. Naopak, v řadě dnešních domácností dosáhly úrovně reprezentativní místnosti. Pořádáme v nich party, sedáme s přáteli a v neposlední řadě se jimi také rádi chlubíme. Pečlivě zařízená a vyladěná kuchyně totiž dokáže na návštěvy zapůsobit. Aby se tak stalo, nemusíme být zrovna světoznámí architekti, stačí jen splnit několik základních pravidel. Tím hlavním je dodržet symbiózu všech použitých prvků. Kuchyňskou dřezovou baterií nevyjímaje.

Kuchyňská baterie musí především zapadnout ke dřezu

Dnešním trendem v oblasti kuchyní je jasně vyhraněný styl, kterému se všechno přizpůsobí. Tedy stanovení jednoho typu linií a dvou, maximálně tří barev, které dodržujete a které kuchyni charakterizují. Nejlepší je zde pravidlo, že co má společnou funkci, má mít také společný design. Pro baterie to v praxi znamená, že by se neměly nijak výrazněji odlišovat od dřezu. Dohromady musí vytvořit jeden kompaktní prvek, který pak zapracujete do většího celku kuchyňské linky (a tu potom do celého interiéru). Roli, kterou bychom označili jako klíčovou, zde hraje především materiál, barva a celkový styl. Tyto faktory spolu musí ladit především. Jistě budete souhlasit, že nerezová retro baterie se nebude hodit do barevné moderní kuchyně k tectonitovému dřezu.

Co nám o baterii říká užitý materiál?

Asi nejvíce o baterii vypovídá užitý materiál. Na trhu bychom mohli vyčlenit hned několik typů baterií, přičemž každý má svá specifika. Nejčastěji narazíte na nerez, který dýchá chladnou eleganci a vyniká univerzalitou. Hodí se ke všemu, je ale dobré ho kombinovat s teplejšími barvami, aby v kuchyni vznikla příjemnější atmosféra. Naopak granitem, který je o něco masivnější a je k dostání ve více barevných variantách, můžete klidně vyvážit strohost zbytku kuchyně. Zvláštní kategorií, kterou bychom mohli zmínit, jsou potom retro baterie (často s keramickým dozdobením). Jsou krásné, ale při jejich volbě byste měli být opatrní a zvláště pečliví. Stejně jako třeba při nákupu luxusních chromových nebo mosazných baterií – aby zapadly, musí být kuchyně opravdu vyladěná, jinak na sebe budou poutat příliš mnoho pozornosti. Nesnažte se za každou cenu koupit to nejkrásnější, ale to, co se nejvíc hodí.

Miroslava Nejedlá