Nenechte si kazit pohled

Nenechte si kazit pohled

Všimli jste si někdy, že oko je jediný orgán na lidském těle, o jehož okolí velmi přísně pečujeme? Se samotným okem toho totiž moc neuděláme – můžeme ho jen chránit slunečními brýlemi nebo proplachovat borovou vodou. O to více se věnujeme částem obličeje, které s okem sousedí – malujeme si řasy a oční víčka, tvarujeme obočí… Ani nošení dioptrických brýlí nebo kontaktních čoček nás od toho neodradí. Proč? Protože to, jak jsou naše oči a náš pohled vnímány, přímo souvisí s celkovým dojmem obličeje, do kterého jsou naše oči zasazeny. Do určité doby na to s jistou zručností stačíme sami, ale jakmile jemná kůže očních víček začne ochabovat, vrásčit, tmavnout nebo polštářkovatět, je třeba sáhnout k radikálnímu kroku.

 

Sami si nepomůžete

Tímto radikálním řešením je operace víček. Je to opravdu jediná možnost, jak pomoci ještě na chvilku zastavit čas a vrátit pokožce kolem očí pružnost a pevnost. Proto se k ní uchylují i ženy, které jinak jakékoliv zásahy plastických chirurgů na svém těle programově ignorují a zakládají si na tom, že umí přirozeně a elegantně stárnout. Příkladem budiž nestárnoucí hvězda české pop music Marie Rottrová, která úpravu očních víček hrdě přiznává. Na ně totiž neplatí žádné posilování nebo sebeoduševnělejší výraz. Na druhou stranu krátká, vskutku kosmetická operace je dokáže vrátit o desítky let v čase poměrně snadno. A snadné je také se k zákroku dostat – pokud nebude potřebná celková anestezie, při předoperační konzultaci se pouze vyloučí kontraindikace v podobě např. užívání léků ovlivňujících srážení krve, potom by zákrok mohlo zkomplikovat a odsunout jen akutní respirační onemocnění.

 

Horní, dolní nebo obě

Asi můžeme říci, že v plastické chirurgii jde o vzhled až v první řadě. Pokrytectví se dnes nenosí a žádný klient klinik estetické medicíny se nestydí přiznat, že chce vypadat lépe. Estetická stránka úpravy očních víček však není to jediné, zákrok má hned několik příznivých vedlejších efektů – sníží se slzení očí, jejich ranní opuchlost nebo pocit únavy. Někteří pacienti udávají také zmírnění nebo vymizení bolestí hlavy. Provedení úpravy víček je dostupné několika způsoby – chirurgicky, nebo laserem ( u dolního víčka). Co je důležité, případné jizvy jsou tak maličké, že nejsou vůbec postřehnutelné. Jemnost a relativní jednoduchost zákroku podtrhuje skutečnost, že stačí lokální umrtvení, při operaci je pacient schopen komunikovat a po operaci ho nečeká žádná dlouhá rekonvalescence.Vpodstatě jen po zákroku nesmíte řídit – to by po operaci snad nikoho ani nenapadlo, navíc kliniky jsou schopné zajišťovat odvoz v rámci města, ty pražské pak do vybraných větších českých měst – a zhruba týden se vyhýbat fyzické zátěži a namáhání očí. Podle potřeb a požadavků klienta je možné pracovat s jedním nebo oběma víčky (tam se zdvojnásobí trvání operace na cca 1,5 hodiny a je možné nasadit celkovou anestezii), popřípadě zákrok doplnit nějakou další úpravou obličeje.

 

Genderově korektní zákrok

Pokud nějakého puntičkářského čtenáře dráždilo důsledné používání měkkého i v článku, protože péče o oči vnímá jako ryze ženskou záležitost, musíme ho ujistit, že se nejednalo o chybu. Při líčení očí zřejmě výrazně vedou ženy, ale ani muže dnes nelze zcela vyloučit. Plastické úpravy víček jsou pak mužům otevřené úplně stejně jako ženám a muži se k nim poměrně často uchylují – také oni chtějí, aby pohled do očí byl jejich komunikačnímu protějšku příjemný.

Věnujete nějakou speciální péči pokožce očních víček? Jakou máte zkušenost s obličejovou gymnastikou? Čeho si všímáte při pohledu do očí druhého člověka? Ovlivňuje výraz očí to, co si o člověku myslíte?

Miroslava Nejedlá