Jed, za který se platí

Jed, za který se platí

Paradox v titulku článku je jen zdánlivý; za jedy se skutečně platí, a to nejenom tehdy, když se chceme někoho zbavit (máme na mysli hlodavce). Čtenáři klasických detektivek se při vyslovení slova jed vybaví strychnin nebo cyankáli, přpadně arsen, ale tím výčet jedů zdaleka nekončí. Celá řada velmi oblíbených a běžně užívaných látek jsou v skutečnosti jedy, které při překročení bezpečné míry mohou přivodit otravu a dokonce smrt. Běžně tolerované jedy alkohol a nikotin a drtivá většina sortimentu lékáren mohou tělo pomalu trávit anebo rychle otrávit. Intoxikaci dokáže způsobit dokonce i většina vitamínů. Přesto všechny tyto látky běžně užíváme, a pokud víme jak, je nám po nich obvykle spíše dobře. Zkrocení jedů je jeden z úspěchů, kterým se lidstvo v průběhu svého vývoje může pyšnit.

Kvůli zdraví a kráse

Z medicínského hlediska jsou jisté jedy prospěšnější než jiné. Zatímco některé chutnají, uvolňují stres nebo povzbuzují k výkonu (to jsou ty v očích lékařů podezřelé), jiné dovedou zacílit na problém a léčit. U všech platí to, co můžeme číst na příbalech volně prodejných léčiv: Nepřekračujte doporučené dávkování. To se lehko napíše, ale poměrně stejně snadno i překročí, pokud si onen jed dávkuje člověk sám a cítí, že mu prospívá.

 

Jiná situace nastává, když mu jej podává někdo jiný. Například pro jed jménem botulotoxin se chodí na estetické kliniky kvůli zpomalení stárnutí pleti. Vzhledem k pečlivě odměřovaným a propočítaným dávkám předávkování rozhodně nehrozí. Látka známá také pod názvem klobásový jed působí tak, že ochromí činnost některých svalů, což by v některých oblastech těla mohlo dost vadit, ale pokud jde o mimické svaly v obličeji, jejichž smršťování je přímo zodpovědné za tvorbu vrásek, představuje velmi účinnou a vítanou zbraň.

 

Jaká cena je ještě přijatelná

Abychom se dostali k tomu hlavnímu: kolik se za tento zkrášlovací přípravek na bázi jedu platí? Vyplatí se za něj utrácet? Po důkladném prozkoumání otázky z různých úhlů pohledu dojdeme k závěru, že investice do vzhledu a vkusné omlazení pomocí botoxových injekcí je rozumná investice.

 

Toto tvrzení lze podpořit několika argumenty:

  1. Při platbě za botox cena každého příjemně překvapí. Jednu injekci lze získat za několik málo stokorun a na běžně zvrásněné čelo postačí pět až šest dávek, takže se s jistotou vejdete do dvou tisíc.
  2. Finanční částka ještě pěkně klesne, když si uvědomíme, kolik času ušetří (a čas jsou peníze). Není požadováno žádné předzákrokové vyšetření ani rekonvalescence po aplikaci. Doslova minutu po vpichnutí můžete opustit ordinaci kliniky a na tváři nebude nic, co by nemohlo být spatřeno – ani otok, ani zarudnutí. Jediným dopadem bude postupné vymizení vrásek na inkriminovaných místech.
  3. Fakt, že se po dobu dlouhou v průměru devět měsíců žádné vrásky na obličeji tvořit nezačnou, je další nepopiratelnou výhodou. Odpadá každodenní náročná péče v podobě aplikace drahých antiage krémů, vpodstatě se stačí jen malovat a odličovat.

Když příroda nestačí

Být mladý a krásný je samozřejmostí, jenže mládí podle kritérií odborníků odeznívá dříve, než se stačíme rozkoukat. Biologické stárnutí začíná vlastně bezprostředně po dospění, tedy už někdy po dvacátém roce života. U někoho se projeví prvním bílým vlasem, někdo při pohledu do zrcadla pozoruje nežádoucí vrásnění. Dá se sice zatím snadno zakrýt make-upem, ale vzhledem k vyhlídkám do budoucna není na co čekat – samo to rozhodně nezmizí. Pro mladší existuje přípravek s rozkošným názvem Baby botox určený pro ženy 18+, obsahuje méně koncentrovanou účinnou látku a je ideální na vyzkoušení tohoto způsobu péče o pleť. .

Poznáte, že má někdo aplikovaný botulotoxin? Proč ženám nesluší vrásky?

Miroslava Nejedlá