Většina lidí používá na svůj smartphone obal, který jej chrání před poškozením. Koneckonců, chytré telefony jsou drahé a opravy jsou nákladné, takže mít telefon v bezpečí je nutnost. Ale co když se vám nelíbí objemná pouzdra, která jsou dnes na trhu? I když chrání vaše zařízení, je obtížnější je strčit do kapsy. Nebo co když se jen chcete pochlubit elegantním designem smartphonu, za který jste právě utratili spoustu peněz, aniž byste jej schovávali za pouzdro? Pokud nemáte rádi pouzdra, ale přesto chcete své mobilní komunikační zařízení chránit, podívejte se na tyto alternativy.
Neviditelná či nápadná ochrana?
I když na svůj smartphone nechcete pouzdro, měli byste chránit alespoň displej. Ty jsou totiž náchylné na poškrábání. Pokud na displej svého telefonu nasadíte chránič,, můžete významně snížit riziko jeho poškození. Hodnotu při případném prodeji můžete také časem zlepšit tím, že nebudete mít na displeji škrábance. Existují dva typy chráničů. A sice klasický filmový chránič a pak chrániče z tvrzeného skla. Zatímco klasické fóliové chrániče jsou tenčí, chrániče z tvrzeného skla vypadají lépe. Tyto chrániče nebublinkují a také lépe chrání .
Pokud chcete nějakým podobným způsobem jako v případě displeje chránit ostatní stěny, zvažte pořízení obalu. Ten se kolem vašeho smartphonu všude obepíná a chrání ho před poškrábáním. Sice mu nepomůže, když přístroj upustíte, ale je mnohem tenčí než pouzdro. Mnoho obalů – jestliže to bude vaše přání – také může vypadat téměř neviditelně.
Na druhou stranu existují obaly nápadité, různě barevné, které dokážou standardní model telefonu proměnit v jedinečný kousek, aniž by zakrýval jeho design nebo nějak bránil v manipulaci. Opečovávaný a alespoň obalem vybavený mobil má delší životnost. Obal na iphone 6 S nebo na iphone 7 je proto stále poptávaný a kupovaný stejně jako obal na nejmodernější iphone SE 2020. Obměněným obalem si zákazník navíc pořizuje svým způsobem nový telefon, a to za výrazně nižší cenu.
Ještě méně než obal
Ještě menší, ale přece alespoň nějakou ochranu poskytují chrániče rohů nebo úchyty pro smartphony.
- Díky ochraně rohů zařízení chráničem je méně pravděpodobné, že displej praskne, pokud spadne na zem. Chránič zabraňuje také promáčknutí rohů telefonu.Chrániče jsou mírně vyvýšené, takže pokud jej upustíte, nedotkne se plnou plochou země.
- Co se týče úchytů pro smartphony, jejich hlavním cílem je zabránit tomu, abyste telefon upustili. Některé úchyty se drží na zadní straně vašeho přístroje, jiné jsou malé kovové kroužky, kterými můžete prostrčit prst.
Risk je možný, ale není to zisk
Pokud vám žádná z alternativ pouzdra nevyhovuje, zvažte alespoň ochranu portů vašeho telefonu. Naštěstí jsou kryty nabíjecích portů cenově dostupné a zapadají přímo do nich. Stačí je jen vyjmout, až budete připraveni nabíjet nebo se připojit k počítači.
Především platí, že pokud máte drahý smartphone, používání bez minimální ochrany je celkem značné riziko. Nehody se stávají. Pouze ten kdo je schopen dodržovat pravidla a zacházet se svým mobilem podle pevného rituálu, může si dovolit riskovat. A to je skutečně málokdo. Záleží také na jeho solventnosti: cena nového mobilu je ve srovnání s ochranným příslušenstvím několikanásobně vyšší.
Fakt je, že výrobci se snaží, aby ochrana nutná být nemusela. Až se podaří vyrobit mobil stoprocentně voděodolný a z lehkého materiálu, který hodně vydrží, bude výběr obalu jen otázka módy. Ale to je stále hudba budoucnosti.
Jak řešíte poškození mobilu? Vyplatí se nechat jej opravit, nebo je lépe koupit nový?